• FALL SPORTS 2017

     

    Cross Country

    xc

    • Chloe Cosgrove (12), Paul Talens (9), Joe Waskom (11) – qualified for state

    Football 

    football

    • All-KingCo 1st Team: Jonny Barrett (11), Collin Fleisch (12), Jesiah Irish (12), Cale Millen (11)
    • All-KingCo 2nd Team: Tank Brewster (12), Michael Collins (12), Montana Euscher (11)
    • Honorable Mention: RJ Bell (11), Kyle Fraser (12), Slater Macko (11), David Sotelo (12)
    • All-State Game Nominations: Michael Collins, Nick Marzetti (12)
    • Seattle Times Star-Times Team: Jonny Barrett

    Boys Golf

    golf

    • All-KingCo 1st Team: Drew Warford (10) – qualified for state
    • All-KingCo 2nd Team: Cooper Neil (10) – qualified for state
    • Honorable Mention: Mike Olson (12)

    Girls Soccer

    soccer

    • KingCo Honorable Mention: Renee Anderson-Moriarty (12), Mia Fowler (12), Olivia Henning (12), Trinity Wilson (12)

    Girls Swim

    swim

    • Theodora McCabe (9) – qualified for state

    Volleyball

    vb

    • KingCo Honorable Mention: Lillian Bachand (12), Jessica Hanners (12)

     

    WINTER SPORTS 2017-2018

    Boys Basketball

    Image may contain: 13 people, basketball court

    • 1st Team All-Kingco: Jabe Mullins (10), Tyler Patterson(10). 2nd team All-Kingco: Bijon Sidhu (1

    Boys Swim

    • Swimmers Derek Zhu, Kian Cooney, Ian George and David Miller qualified for state.

    Gymnastics

    Image may contain: 4 people, people smiling, people standing

    • Shelby Johnson (11), Tylor Zweifelhofer , Sarah Christopherson and Morgan Lowell (12) qualified for state
    • Shelby Johnson, 9th in State, Vault. Sarah Christopherson, 12th in State, Beam

    Wrestling

    Image may contain: 4 people, people smiling, people standing, basketball court and child

    Wrestlers Tryon Kaess (9), Spencer Marenco (11), Duncan Harrison (12) and Conor Holt (12) qualified for state.

    Cheer

    Image may contain: 6 people, people smiling, outdoor

    Mount Si Cheer placed 2nd in the World Competition and 3rd in the Nation at the UCA National Championships in Orlando...the highest they have EVER placed!

     

    SPRING SPORTS 2018

    Boys Soccer

    statesoccer

    Qualified to State Tournament

    1st team All-Kingco: Alec Bothwell (12), Kyle Hunter (12)

    2nd team All-Kingco: Reed Paradissis(11)

    Honorable Mention: Colby Ramsey (9), Sully Smith (9), Jared Davies (11), Jake Jimenez (10)

     

    Baseball

    1st team All-Kingco: Tank Brewster (12)

    2nd team All-Kingco: Trace Halvorson (11), Logan Van Campen (12),

    Honorable Mention: Michael Collins (12), Clayton Waltz (12), Troy Baunsgard (10), Spencer Marenco (11)

     

    Track & Field

    Joe Waskom, State Champion 3200M & 1600M