• FALL SPORTS 2018

    FOOTBALL

    football2018

    State Tournament Quarterfinals

    4A Kingco Crest Offensive Co-MVPs: Jonny Barrett (12), Cale Millen (12)

    Coach of the Year: Charlie Kinnune

    1st Team All-Kingco Crest

    Offense: Cale Millen, QB (12), Slater Macko, G(12), Cole Norah,  (10), Jonny Barrett, WR (12)

    Defense: Carlos Ortiz, DE (12), Slater Macko, DT (12), Murphy McDowell, IL (12), Cody Frederick, IL (12),

    Special Teams: Reed Paradissis, P, (12)

    2nd Team All-Kingco Crest

    Offense: Cody Frederick, G (12), Gale Kamp, T (11), Colby Botten, WR (11), Andrew Mostofi, WR (12)

    Defense: RJ Bell, DT (12), Daniel Harrison, OL (10). Andrew Mostofi, CB (12), Trevor Clem, CB (12), Colby Botten, S (11), Brenden Backes, S (12)

    Special Teams: Reed Paradissis, K, (12)

     

    GIRLS SOCCER

    girls soccer

    1st Team All-KingCo: Sarah Creighton (11)

    2nd Team All-KingCo: Mia Campo (10), Isabel Smith (11), Lily Foster (11)

    Kingco Honorable Mention: Shelby Johnson (12) , Gabi Kruger (12), Bella Gerlitz (12), Joelle Buck (11)

    Finalist for the WIAA Academic State Championship for 4A Girls Soccer with a team GPA of 3.797.

    WIAA Athlete of the Week: Lily Foster (11)

     

    BOYS TENNIS

    boys tennis

    Kingco Honorable Mention: Corey Gazit

     

    VOLLEYBALL

    volleyball

    3rd Round, District Tournament

    2nd Team All-Kingco: Bailey Showalter (9)

    Kingco Honorable Mention: Dana Dolan (11), Breana Fitzgerald (11)

     

    GIRLS SWIM

    girlsswim2018

    Qualified for Districts: Campbelle Brenne (10) Theodora McCabe (10), Tatum Dagleigsh (12), Clara Lourenco (11), Amelia Moulton (11), Allison Winder (12), Caroline Smith (12), Emi Yoshikawa (12)

    Kingco Honorable Mention: Campbelle Brenne (10)

     

    BOYS GOLF

    golf2018

    2018 4A Kingco Champions

    Kingco Medalist Honors - Drew Warford (11)

    1st Team All Kingco –  Drew Warford (11)

    Kingco Honorable Mention – Cooper Neil (11)

    Qualified for State : Team, Drew Warford (11) , Cole Bostwick (12)

    4A State Champion: Drew Warford

    4th in State as a Team

    CROSS COUNTRY

    xcstate

    WIAA 4A State Champion: Joe Waskom (12)

    WIAA Athlete of the Week: Joe Waskom (12)

    Qualified for State: Joe Waskom (12), Addison Kaess (12), Paul Talens (10), Spencer Sprague (12), Maybel From (10), Tychon Preston (10), Austin Gappa (11), Luke Harper (10), Jack Pratapas (9), Jack Thorne (9) and Nicholas Ayling (10)

     

    Athletes Signing National Letters of Intent

    signing day 2019

    Jessica Morris, University of Findlay, Lacrosse

    Hayley West, Oregon State University, Rowing

    Jonny Barrett, Dartmouth College, Football

    Mateo DiDomenico, Cal State Eastbay, Soccer

    Tessa Lewis, Southwestern University, Lacrosse

    Joe Waskom, University of Washington, Track

    Cale Millen, University of Oregon, Football (not pictured)

     

    WINTER SPORTS

    BOYS BASKETBALL

    basketball

    2nd in WIAA State Tournament

    Wes-King District Tournament Champions

    Kingco Tournament Champions

    Kingco League Champions

    Kingco 4A MVP - Jabe Mullins (11)

    Seattle Times All Area Team - Jabe Mullins (11)

    Seattle Times 2nd Team All-State - Jabe Mullins (11)

    2nd Team All State All Tournament - Jabe Mullins (11), Bennet O'Connor (09)

    Scorebook Live 3rd Team All-State - Jabe Mullins (11), Tyler Patterson (11)

    Kingco 4A Defensive MVP - Tyler Patterson (11)

    1st Team All-Kingo - Jabe Mullins (11) , Tyler Patterson (11)

    Kingco 4A Honorable Mention - Bennet O'Connor (9), Brett Williams (12), Jonny Barrett (12)

     

    WRESTLING

    wrestlers

    4A State Champion (106) - Tryon Kaess (10)

    3rd in State (106) - Mark Marum (10)

    7th in State (160) - Spencer Marenco (12)

     

    GYMNASTICS

    gymnastics

    WIAA 4A State Qualifiers: Shelby Johnson (12), Sidney Aspinall (12) & Tylor Zweifelhofer (11)

     

    GIRLS BASKETBALL

    basketball

    2nd Team All-Kingco - Sela Heide (11)

    Kingco Honorable Mention - Joelle Buck (11)

     

    BOYS SWIMMING

    swim

    State Finalist, 100M Butterfly, Nathan Harris (11)

     

    SPRING SPORTS

    BOYS SOCCER

    Kingco Champs

    4A State Finals, 2nd Place Finish

    4A Kingco Champions

    4A Kingco Defensive MVP: Reed Paradissis (12)

    4A Kingco Defensive MVP: Drew Harris (12)

    1st Team All-Kingco: Jared Davies (12), Mateo DiDomenico (12), Drew Harris, (12), Reed Paradissis (12), Sullivan Smith (10)

    2nd Team All-Kingco: Colby Ramsey (10), Paul Talens (10)

    Kingco Honorable Mention: Henry Clark (12), Justin Hunter (10), Jake Jimenez (11), Will Niemela (12)

    Kingco Coach of the Year: Darren Brown

    Seattle Star Times Soccer Team: Drew Harris, Reed Paradissis, Coach Darren Brown

    GIRLS GOLF

    girlsgolf

    8th in State

    BASEBALL

    varsity baseball

    KingCo 4A All-League 1st Team:
    Trace Halvorson (12)-DH
    Spencer Marenco (12)-2B
    Troy Baunsgard (11)-Shortstop
    KingCo 4A All-League 2nd Team:
    Harrison Clark (11)-1B
    KingCo Honorable Mentions:
    Trevor Clem (12)-OF
    Levi Jorgensen (12)-P
    Cam Fererri (10)-C

    GIRLS TENNIS

    tennis

    Kingco 4A Tennis Tournament qualifiers: Fabienne Verdier (11) (singles);  Abigail Fletcher (11) & Jillian Bludworth (11) (doubles).

    TRACK & FIELD

    joe

    4A State Champion 3200m & 2nd in State 1600m: Joe Waskom (12)

    Karlie Stewart (12), 8th, high jump
    Jenae Usselman (12), 11th, javelin
    Roy Bang (12),10th, discus
    Abby Triou (12), 12th discus, 18th shotput
    Tatum Dalgleish (12), 12th, long jump